2014.04.03 IPN "Echa Katynia" - prelekcja i projekcja filmów Email

2014.04.03 godzina 18.00 IPN "Echa Katynia" - prelekcja i projekcja filmów

Echa Katynia

Od 2010 roku Instytut Pamięci Narodowej corocznie w kwietniu organizuje przegląd filmowy Echa Katynia. W repertuarze znajdują się dzieła reżyserów polskich i zagranicznych, będące refleksją nie tylko nad Zbrodnia Katyńską, ale także nad innymi zbrodniami systemu komunistycznego. Emitowane produkcje odnoszą się  nie tylko do relacji świadków zbrodni, konstrukcji sowieckiego systemu terroru, ale również dramatów rodzin ofiar zbrodni.

Niektóre z zagranicznych filmów wyświetlanych przez IPN podczas przeglądu Echa Katynia nie zostały jeszcze wyemitowane w żadnej z polskich stacji telewizyjnych.

W Czwartek 3.04 o godzinie 18.00 zapraszamy do sali kinowej mikołowskiej biblioteki na projekcję dwóch filmów:

1. Z nieba do nieba – reż. Zbigniew W. Kowalewski, 2010 r. (44 min.)

Bohaterką filmu jest Janina Lewandowska, córka generała Dowbór-Muśnickiego, która zginęła w Katyniu.
Janina Lewandowska była związana z Poznaniem. Tu chodziła do szkoły i szkoliła się w Aeroklubie. Córka generała Dowbór-Muśnickiego została pilotem. Jako jedyna kobieta zginęła w Katyniu. W roku 2005 jej czaszkę złożono w grobie rodzinnym w Lusowie. O jej losach opowiada zrealizowany przez Zbigniewa Kowalewskiego fabularyzowany dokument "Z nieba do Nieba". W postać bohaterki wcieliła się Anna Sandowicz. Film nagrodzono na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych w Warszawie-Rembertowie.

2. Tropem Wyklętych – reż. Arkadiusz Gołębiewski, 2014 r. (35 min.)
Film pokazuje przywracanie pamięci o żołnierzach antykomunistycznego, niepodległościowego podziemia w środowisku popkultury.

Słowo wstępne wygłosi Ewelina Małachowska z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach

Partnerem przeglądu jest Telewizja Bełsat.

WSTĘP WOLNY