KINO: „Czeski geniusz, aneb Jara Cimrman w Katowicach” Email

Co robił Jara Cimrman w Katowicach?

Centrum Społecznego Rozwoju,  Filmowe Południe i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają do udziału w imprezach filmowych organizowanych w ramach V Konkursu Filmów Amatorskich i Niezależnych Filmowe południe 2014

Zapraszamy na projekcję filmu „Czeski geniusz, aneb Jara Cimrman w Katowicach”. po projekcji odbędzie się spotkanie z autorem filmu Dariuszem Zalegą i jego filmową ekipą.

piątek 21.XI godzina 18.00

WSTĘP WOLNY

Genialny wynalazca, artysta, prawdziwy człowiek Renesansu, chluba Republiki Czeskiej – Jara Cimrman. Niestety, postać wciąż nieznana w Polsce, na czym traci tak polska nauka, jak i kultura. Tym bardziej, że w Katowicach właśnie natrafiono na ślady pobytu Jary Cimrmana. To w Katowicach leczył się po wypadku lotniczym, w którym ucierpiał wraz z grafem Zeppelinem, to tu podjął fundamentalne prace nad genomorfologią - wciąż nieznaną dziedziną nauki, a jego artystyczna dusza odcisnęła swe piętno na kulturalnym obrazie centrum miasta sprzed stu lat. A wszystko rozpoczęło się od tajemniczego zdjęcia i krótkiej dedykacji...

„Czeski geniusz, aneb Jara Cimrman w Katowicach”
Producent / Dystrybutor: Stowarzyszenie Grupa Twórcza „Ocochodzi”
Reżyseria: Dariusz Zalega
Scenariusz: Piotr Fuglewicz, Luděk Vašta, Dariusz Zalega
Realizacja: OM Studio
Czas: 30 minut
Film powstał przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych, w ramach projektu "Łączy nas Olza".
Patronat: "Gazeta Wyborcza", Antyradio, Ultramaryna, novinka.pl

Konkurs oraz pokazy filmowe zostały zorganizowane w ramach projektu Centrum Społecznego Rozwoju "Kino młodych i niezależnych 2014" dofinansowanego przez Urząd Miasta Mikołowa ze środków przeznaczonych na realizację zadań publicznych w dziedzinie: Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i tradycji.